/
Aruandlus

Aruandlus

Tabel 1. Üldnõuded

ID

Nõue


AR001Kõikidel aruande tüüpidel (päringutel) on vaikimisi (põhilised) sisend- ja väljundparameetrid. Lisaks viimastele saab määrata päringusse täiendavaid loogilisi sisend- ja väljundparameetreid. Aruande tüüpide loetelu, nende põhiliste ja täiendavate sisend- ja väljundparameetrite loetelu lepitakse lõplikult kokku tööde käigus. Seejuures tuleb lähtuda, et aruande tüüpe peab olema võimalikult vähe ning päringu sisendid ja väljundid peavad olema võimalikud paindlikud, et kasutaja saaks ise kombineerida enda jaoks võimalikult sobiliku aruande.
AR002

Päringu koostamisel peab kasutaja saama valida :

  • Aruande tüübi;
  • Päringu sisendparameetrid;
  • Päringu väljundparameetrid

AR003Nii sisend- kui väljundparameetrid tuleb kuvada vastavalt valitud päringu tüübile.
AR004Sisend- ja väljundparameetriteks kuvatakse alati nii põhilised kui ka täiendavad sisend- ja väljundparameetrid.
AR005Nii sisend- kui väljundparameetrite loetelus peab olema eristatult näha (nt erineva värviga), millised on päringu põhilised ja millised täiendavad parameetrid.
AR006Vaikimisi peavad olema valitud kõik põhilised sisend- ja väljundparameetrid.
AR007Tuleb arvestada, et nii sisend- kui väljundparameetrite korral võivad täiendavad parameetrid asendada põhiparameetreid ehk päring tehakse ainult täiendavate parameetrite alusel ning vastusesse kuvatakse ka üksnes täiendavate parameetritele vastavad andmed.
AR008Kasutaja peab saama enda poolt valitud sisend- ja väljundparameetrite kombinatsioone salvestada enda aruandemallina (nn omaloodud aruande päringuna), eesmärgiga neid hiljem taas kasutada.
AR009Aruandemalli salvestamisel peab süsteem pakkuma automaatselt pealkirja (sisaldab vähemalt aruande tüüpi, ent seda peab olema võimalik kasutajal enne salvestamist muuta).
AR010Lisatud aruandemalle tuleb kasutajale kuvada aruande tüüpide valikloetelus. Aruandemalli kasutamisel peab olema võimalik päringut täiendada, muuta selle sisend- ja väljundparameetreid.
AR011Muuseumisisese adiministreerimise õigusega ja muuseumide ülese administreerimise õigusega isik peab saama enda salvestatud malle ka teiste kasutajatega jagada (vastavalt siis oma muuseumi sees või muuseumide üleselt).
AR012Tuleb arvestada, et päringu tulemus võib sõltuvalt päringu tüübist olla nii dokumentide/toimingute nimekiri, objektide koond (nt kogude aruanne alakogude lõikes) kui ka objektide nimekiri. Kui päringu tulemus on objektide koond, siis peab olema võimalik avada koondisse kuuluvate objektide täpsem nimekiri.
AR013Aruande päringu tulemusi peab olema võimalik tööde kõigus kokkulepitud parameetrite alusel filtreerida ja sorteerida.Kas lepime iga aruandetüübi juures kokku mille järgi sorteerimine/filtreerimine töötab?
AR014Aruande päringu tulemusi peab olema võimalik töötajakeskkonnas salvestada.Kas peaks tekitama mingi alajaotuse töölauale "minu dokumendid" kuhu saaks selliseid asju salvestada? Kas tulevikus võib olla veel vajalik mingeid tulemusi peale aruannete salvestada?
AR015Aruande päringu tulemuste salvestamisel peab süsteem pakkuma automaatselt pealkirja (sisaldab vähemalt aruande tüüpi ja käivitamise kuupäeva), ent seda peab olema võimalik kasutajal enne salvestamist muuta.
AR016Aruande päringute tulemuste salvestamisel peab kasutaja saama valida, kas see on nähtav teistele muuseumi töötajatele. See võib olla vajalik nt muuseumi omanikele aruande koostamiseks, mida soovivad enne välja saatmist üle vaadata ka teised töötajad. Sellisel juhul peab päringute tulemusi olema võimalik näha kõikidel sama muuseumi töötajatel. Iga töötaja peab saama kustutada aga ainult enda loodud aruandeid ja muuseumi ülese administreerimise õigusega isik peab saama kustutada kõiki oma muuseumi aruandeid.
AR017Aruande päringute tulemusi peab olema võimalik alla laadida Office Open XML Spreadsheet (.xlsx), OpenDocument Spreadsheet (.ods), CSV, PDF vm sobilikus formaadis faili.
AR018Aruande päringu tulemustes kuvatud objekte peab olema võimalik salvestada sülemisse. Sülemisse salvestatakse sellisel juhul kõigi päringu vastuses olevate objektide andmed.
AR019Juba teostatud aruande päringu puhul peab olema võimalik mugavalt muuta päringu sisend- ja väljundparameetreid ning käivitada päring uuesti.

Tabel 2. Nõuded uutele päringutele

ID

Nõue

Arendaja kommentaarid

AR020

Tuleb arvestada kõigi käesolevas dokumendis kirjeldatud:

  • Dokumendi liikide ja nendega seotud uute administratiivsete toimingutega (nt tööde aruandesse lisada seisundi hindamised, monitooringud, digiteerimistööd, haridusprogrammid);
  • Administratiivsete toimingutega seotud klassifikaatorite muudatustega (nt muuseumisisese kasutamise akti ja väljaandeakti märgitavad kasutamise eesmärgid ning võimalikud tagastamise liigid, mis sõltuvalt tagastamisakti alusdokumendist – nt muuseumisisese kasutamise akt, väljaandeakt, hoiulevõtmisakt, hindamiskomisjoni protokoll, väljaarvamisakt).

2. etappi jäävad:

  • seisundi hindamised
  • monitooringud,
  • digiteerimistööd
  • haridusprogrammid
AR021Asukohtade koosseisu aruande tulemusse tuleb lisada arvuline kokkuvõte, kui palju on ühes konkreetses asukohas olevaid objekte.lisatud
AR022Konserveerimistööde aruandes tuleb kuvada kõiki seotud töid (sh nii põhitöid kui lisatöid eristatult) ja nende raames teostatud säilitamistegevusi. Samuti tulab kuvada statistiline kokkuvõte kui palju üht või teist liiki töid on tehtud.
AR023Konserveerimistööde aruande sisendparameetrina peab saama valida, kas soovitakse tulemustes näha enda muuseumi objektidega teostatud töid (sh kas ainult enda muuseumi poolt teostatud või ka tellimustööna teise muuseumi poolt teostatud töid) või enda muuseumi poolt teiste muuseumide objektidele teostatud töid. Kui tegemist on teise muuseumi poolt teostatud töödega või teisele muuseumile teostatud tööga (nt digiteerimistööga), siis peab olema võimalik täiendavalt valida ka konkreetne muuseum(id), keda aruandes näha soovitakse.digiteerimistööd jäävad II etappi
AR024Aruande päringute tulemustes, kus kuvatakse mh ka administratiivse toiminguna objektide osalemine näitustel, peab olema eraldi välja toodud ka näituse liik.Objekti seisukorra muutuse ja liikumise aruandesse lisatud.
AR025Aruande päringute tulemustes, kus kuvatakse mh ka administratiivse toiminguna objektide osalemine näitustel või haridusprogrammis, peab olema eraldi välja toodud, kas näitusel objekt ise (või selle eraldatav osa) või objektiga seotud digikoopia (sh millised).haridusporgrammid jäävad II etappi
AR026Tagastamata ja tagastatud museaalide aruande sisendparameetrite hulka tuleb lisada võimalus teostada päring vastuvõtja asutuse järgi.lisatud
AR027Aruande päringute sisendparameetrite hulka tuleb oluliselt täiendada, arvestades võimalikke väljundparameetreid. Nt kõikides päringutes, mille tulemustes on toodud objektidega seotud administratiivsed toimingud, peab olema võimalik ka päringu sisendis vastavat administratiivset toimingut valida, sh ka mitu (nt Aastaaruanne – tegevuste lõikes (PÄ04), kus hetkel sisendis ei saa konkreetset toimingut valida).Lisasin toimingu valiku aastaaruandele.
AR028

Kõikide sisendparameetrite korral, mis on oma olemuselt mingi klassifikaator/fikseeritud nimekiri, peab olema võimalik valida mitu väärtust. Siia alla kuuluvad minimaalselt järgmised sisendparameetrid:

  • Dokumendi liik;
  • Kogu liik;
  • Alakogu;
  • Püsiasukoht;
  • Jooksev asukoht;
  • Hoiule võtmise liik;
  • Tagastamise liik;
  • Kasutamise eesmärk;
  • Objekti seisund;
  • Osaleja;
  • Muuseum ja/või filiaal.

NB! Mitu muuseumit saab valida ainult muuseumide ülese administreerimise õigusega isik või isik, kes on seotud mitme muuseumiga ja saab töötajakeskkonnas valida, mis muuseumit ta parajasti esindab. (Samuti saab valida filiaale, kui muuseumil neid on)


AR029Kõikides aruande päringutes, kus saab sisendparameetrina sisestada objekti numbrit/numbri komponente, peab saama sisestada ka numbrikomponente vahemikena.Lisasin Konserveerimistööde aruandesse ja Objekti seisukorra muutuse ja liikumise aruandesse.
AR030Aruande päringute väljundparameetrite hulka tuleb oluliselt täiendada. Konkreetse aruande tüübi väljundparameetrite hulgas peavad alati olema esindatud ka kõik võimalikud sisendparameetrite loetelusse kuuluvad parameetrid.
AR031Kõikide objekti põhiste aruande päringute korral tuleb arvestada objekti eraldatavate osadega (detailidega). St kui konkreetse administratiivse toiminguga on seotud vaid mingi osa objektist, peab see selgelt ka aruandest välja tulema ja statistilistes kokkuvõtetes tuleb kuvada nii objektide kui detailide arv.
AR032

Võttes aluseks praeguses süsteemis kasutusel olevad aruande päringud, siis uues süsteemis tuleb kaaluda järgmiste päringute kokku tõstmist:

  • Tagastatud esemete aruanne (PÄ15) + Tagastamata esemete aruanne (PÄ16);
  • Kohakataloogi aruanne (PÄ11) + Kataloog tulmeandmete ja asukohtadega (PÄ13) + Tulmeraamat (PÄ12);
  • Dokumentide risttabel (PÄ01) + Dokumentide register (PÄ02);
  • Aastaaruanne – tegevuste lõikes (PÄ04) + Aastaaruanne – kogude seis (PÄ03);
  • Kogude aruanne (PÄ05) + Tegevused hoiule võtmiste lõikes (PÄ06).

Lõplik otsus aruande päringute kokku tõstmise kohta (ka nende kohta, mida käesolevas nõudes ei ole toodud) tehakse tööde käigus. Eesmärk on jätta alles võimalikult vähe fikseeritud aruande päringud, võimaldades kasutajal endal kujundada enda jaoks sobivad aruande päringud. Seejuures tuleb arvestada, et tulenevalt aruande päringu tulemustest ei pruugi kokku tõstmine olla võimalik – nt juhul, kui ühel juhul kuvatakse päringu tulemustes objektid ja teisel juhul dokumendid/administratiivsed toimingud. Ka viimasel juhul võib osutuda võimalikuks kasutada ühte universaalset päringut, kuid võimaldada väljundparameetrite hulgas teha valik, kas tulem kuvatakse objektide või dokumentide/toimingute lõikes. Päringute kokku tõstmisel tuleb arvestada sellega, et üldjoontes jääks alles praeguste päringute sisend- ja väljundparameetrid, v.a käesolevas peatükis kirjeldatud erisused ja täiendused.

Tõstsin esialgu siin nõudes nimetatud päringud kokku kasutades põhimõtet, et põhilisteks ehk eelvalitud väljadeks jäid mõlema aruande kattuvad väljad ja lisaväljadeks kõik ülejäänud.

Kuna uues süsteemis saab luua muuseumide üleseid aruandemalle, muuseumi siseseid aruandemalle ja personaalseid aruandemalle, siis peaksid kõik kasutajad saama endale vajalikud aruanded optimaalselt koostada.

AR033

Täiendada olemasolevat aruande päringut (nt kogude aruanne) või lisada täiesti uus aruande päring, mis võimaldab saada järgmise ülevaate:

  • Muuseumi ja alakogude lõikes protsent, mis näitab, kui palju objekte kõigist antud muuseumi/alakogu objektidest on infosüsteemi kantud (kogu arv tuleneb muuseumi või alakogude seadistustest);
  • Muuseumi ja alakogude lõikes protsent, mis näitab, kui palju objekte kõigist antud muuseumi/alakogu objektidest on kirjeldamise I etapp lõpetatud;
  • Muuseumi ja alakogude lõikes protsent, mis näitab kui palju kõigist muuseumi/alakogu objektidest (sh eraldi nii infosüsteemi kantud kui kõigist objektidest) on digiteeritud (st kui paljude objektide juurde on digikoopia failina laetud).

PS: Kõikide nimetatud päringute puhul peab saama valida ka objekti staatuse(d) (st kas tegemist on museaali, abikogu asjaga või hoiulevõetud asjaga).

Tegin uue aruande "Infosüsteemi täitmise aruanne"
AR034

Tuleb lisada uus aruande päring, mis võimaldab kuvada statistilist infot avaliku keskkonna kasutamise kohta, sh kui palju ja milliseid vaateid on külastatud etteantud perioodis (nt kuu põhiselt). Tuvastada kui palju muuseumide lõikes on objekte vaadatud teatud perioodil. Muuseumidel on vaja erinevat statistikat etteantud perioodi kohta, nt:

  • Kui palju on objekte vaadatud, sh alakogude lõikes;
  • Milliseid objekte on kõige enam vaadatud, sh alakogude lõikes;
  • Kui palju on objektidega seotud faile vaadatud/alla laetud, sh alakogude lõikes;
  • Milliste objektide faile on kõige enam vaadatud/alla laetud, sh alakogude lõikes;
  • Kui palju on objektide kohta kommentaare lisatud, sh alakogude lõikes;
  • Kui palju on andmete muudatusi/muutmisettepanekuid edastatud, sh alakogude lõikes ja millised otsustati kinnitada;
  • Jne.

PS: Muuseumide ülese administreerimisõigusega kasutajal peab tal olema võimalik saada statistikat avaliku keskkonna üldse kasutatavuse ja erinevate funktsionaalsuste kasutamiste kohta. Täpne loogika töötatakse välja tööde käigus.

Tegin uuse aruande "Avaliku keskonna aruanne"
AR035Muuseumide ülese administreerimise õigusega kasutaja peab saama koostada aruandeid muuseumide üleselt (st valida sisendisse mitu muuseumit).
UUS1Aruande koostamisel, kus saab valikut teha klassifikaatorist, peab olema võimalik valida mitu väärtust.