Otsingud
MuIS2 otsing avaneb ikoonile vajutades. Otsingud jagunevad kaheks:
esmajärgus kuvatav objekti identifitseerivatele andmetel põhinev lihtotsing
üleval paremas servas avanev objekti kirjeldusandmete tervikstruktuuril põhinev detailotsing
Lihtotsingud avanevad samuti:
eelregistreerimisel tagastatud objektide otsingus
hindamise ootel objektide vaates vajutades “Lisa objekte hindamiseks”
hindamisprotokolli koostades objekte lisades vajutades “Lisa objekte”
Lihtotsing
Lihtotsingut saab teostada kasutades objekti numbrit, objekti üldandmeid ja/või valmistamise aega.
Lihtotsingut kasutades kuvab MuIS2 Objekti üldandmetes vaikimisi aktiivse muuseumi, mille kaudu MuIS2 süsteemi sisse logitakse. See tähendab, et süsteem otsib vaikimisi objekte ainult enda muuseumist. Lisaks on vaikimisi määratud objekti staatuseks museaal. Soovi korral saab vaikimisi määratud klassifikaatorid eemaldada ning otsingu parameetreid laiendada või täpsustada. See tähendab, et otsinguid saab teha ka muuseumide üleselt.
Juhul, kui lihtotsingu vaatele jõutakse eelregistreerimise toimingust tagastatud objektide otsingu kaudu, puudub otsinguväli Muuseum ning vaikimisi staatuseks ei ole märgitud ‘Museaal’. See tähendab, et otsinguvaade otsib kõiki objekte kasutaja enda muuseumist.
Objekti nr
Antud plokis saab otsida objekti täpse või osalise museaali numbri, numbriosa või unikaalse ID järgi.
Otsingus kasutatavad numbrimaski väljad:
Acr − Muuseumi lühend
Trt − Tulmeraamatu tähis
Trs − Tulmenumbri seerianumber (ainult numbrid)
Trj − Tulmenumbri järjekorranumber (ainult numbrid)
Trl − Tulmenumbri lisanumber
Kt − Alakogu tähis
Ks − Kogu seerianumber (ainult numbrid)
Kj − Kogu järjekorranumber (ainult numbrid)
Kl − Kogu lisanumber
Vahemiku kaupa otsides tuleb otsitava objekti number sisestada ülemise rea väljadesse ("Number alates"). Seejärel täidab süsteem automaatselt alumise rea ("Number kuni") ning täitmata väljadesse numbri lisamise kaudu saab määrata otsingu ulatuse.
Numbriosa vabatekstilahtri kaudu saab otsida objekti ID või täisnumbri järgi.
Objekti üldandmed
Antud plokis saab otsida objekte nimetuse, autori, muuseumi, asukoha, olemuse ja staatuse järgi. Hierarhiliste sõnastike, asukohtade või alakogude seast otsides saab valida, kas otsingu tulemustes näidata ka kõigi alamparameetrite objekte, vajutades märkeruudul "Näita alamparameetrite objekte".
Nimetus
Sellesse vabatekstilahtrisse saab sisestada otsitava objekti täpse või osalise nimetuse. Juhul, kui sisestatakse vähemalt 3 tähemärki, otsitakse objekti nimetuste seast vastavat tähekombinatsiooni üle kogu sõna/teksti (mitte ainult algusest).
Muuseum
Muuseumi lahtris kuvab MuIS2 vaikimisi muuseumitöötaja enda muuseumi ning klassifikaatorit muutmata otsib süsteem objekte aktiivse muuseumi objektide seast.
Juhul, kui peamuuseumil leidub filiaale, otsib süsteem objekte lisaks ka filiaalide seast. See toimib vaid sellisel juhul, kui MuIS1 süsteemis on tehtud filiaali juures vastav märge, et filiaal on kasutatav peamuuseumi konto alt. Kui vastav märge puudub, siis tõlgendatakse filiaali kui teist kasutajaga seotud muuseumi, mille toimingute/objektide nägemiseks peab vahetama lehekülje päises kuvatavat muuseumi.
Objekte on võimalik otsida lisaks:
võõra muuseumi objektide seast, valides klassifikaatorist soovitud muuseumi
mitme muuseumi objektide seast, valides klassifikaatorist soovitud muuseumid
muuseumide üleselt (otsib kõigi muuseumide objektide seast), eemaldades klassifikaatori "Muuseum" väljalt
Asukoht
Muuseumi valikul aktiveeruvad väljad alakogu, püsiasukoht ning jooksev asukoht:
Alakogu
Juhul, kui väljal "Muuseum" on valitud ainult peamuuseum, saab rippmenüüst valida ainult peamuuseumi alakogusid ja otsitakse ainult peamuuseumi objekte.
Juhul, kui väljal "Muuseum" on valitud ainult filiaal, saab rippmenüüst valida ainult filiaali alakogusid ja otsitakse ainult filiaali objekte.
Juhul, kui väljal "Muuseum" on valitud peamuuseum ja filiaal, saab rippmenüüst valida kõiki nii peamuuseumi kui ka filiaalide alakogusid ning otsida mõlema objekte.
Mitme muuseumi valikul alakogu valida ei saa ning kuvatakse sellekohane abitekst
Püsiasukoht
Sellest asukohapuust saab valida museaali alalise asukoha peamuuseumis või filiaalis.
Seda lahtrit on võimalik kasutada vaid oma peamuuseumi või filiaalide puhul, sest tegu on mitteavaliku väljaga.
Jooksev asukoht
Sellest asukohapuust saab valida museaali hetkeasukoha(d) peamuuseumis või filiaalis.
Olemus
Sellesse lahtrisse saab sisestada objekti olemuse, valides klassifikaatorist vastava kirje. Otsingusse on võimalik lisada mitu väärtust.
Staatus
Sellesse lahtrisse saab sisestada objekti staatuse, valides klassifikaatorist vastava kirje. Vaikimisi kuvab süsteem staatusena "Museaal". Objekti otsingusse on võimalik lisada mitu staatust. Oma muuseumi objektide osas, mis peavad olema avalikuks märgitud, saab otsida museaale, abikogu asju, hoiulevõetud asju, väljaarvatud asju, eelregistreeritud asju ning tagastatud asju. Teiste muuseumide objektide osas saab otsida ainult avalikke andmeväljade alusel museaale, abikogu asju ja hoiule võetud asju juhul, kui on avalikuks märgitud.
Autor
See lahter võimaldab teostada autori kiirotsingut museaali osalejate seast. Vastete leidmiseks peab autor olema registreeritud osaleja. Valitud autori nimi kuvatakse autori otsingu lahtri alla.
Valmistamise aeg
Valmistamise aeg on seotud valmistamise sündmuse klassifikaatoriga.
Soovi korral saab otsida museaali valmistamise sündmuste seast kalendrivahemiku või ajastu klassifikaatorist valikut tehes. Soovi korral saab märgistada märkeruudu "eKr".
Kalendrist aasta sisestamisel kuvatakse otsingutulemustes nii vastav aasta, kui ka ajavahemikud, mis vastavat aastat sisaldavad.
Detailotsing
Detailotsing avaneb lihtotsingu vaates üleval paremas servas asuval ikoonil vajutades.
Detailotsingu eesmärk on võimaldada otsida objekte kasutades kõiki kirjeldusvälju. Selle loogika toimib sarnaselt lihtotsingule, kuid võimalikke parameetreid on rohkem.
Detailotsingus saab teostada objekti otsingut kõigi kirjeldusväljade kaudu. Kui otsida võõra muuseumi objekte, kehtivad otsingule piirangud. Teiste muuseumide objektide osas saab kasutaja otsaida ainult avalikke andmeid ning faile ehk selliseid objekte, mida kuvatakse nii avalikus keskkonnas kui ka andmevahetusteenuste kaudu.
Enda muuseumi objektide hulgast saab otsida museaale, abikogu asju, hoiulevõetud asju, väljaarvatud asju, eelregistreeritud asju ja tagastatud asju. Teiste muuseumide objektide hulgast saab otsida ainult museaale, abikogu asju ja hoiule võetud asju (kui need on objektil märgitud avalikuks). Mitteavalike andmetega objekte ei ole võimalik teisel muuseumil töötajakeskkonnas otsida ega näha, v.a. juhul, kui see on teisele muuseumile väljaandeaktiga kasutamiseks antud (nt konserveerimistöö teostamiseks).
Liikudes detailotsingu vaatele lihtotsingust, säilivad detailotsingu vaates seal eelnevalt täidetud parameetrid.
Lisaks lihtotsingu identifitseerivatele andmetele, saab otsingusse lisada parameetreid andmeplokkidest:
teine nimetus
teine number
füüsiline kirjeldus
seisukorra ja eritingimuste andmed
märgid ja tekstid objektil
sündmused
seosed ja viited
kasutusõiguste andmed
administratiivsed toimingud
Teine nimetus ja number
Antud väljadel saab teha otsingut kasutades museaali lisanime või vastavat lisanumbrit. Otsinguks tuleb valida teise nimetuse klassifikaatorist vastav liik.
Füüsiline kirjeldus
Antud väljad võimaldavad otsida objekte nende füüsiliste parameetrite järgi. Antud väljad on kirjeldatud klassifikaatorite kaudu.
Otsingus on võimalik sisestada objekti erinevad füüsilised parameetrid, mis otsivad objekte üle vastavate väljade:
materjal - valida materjali lahtri klassifikaatorist vastav materjal
tehnika - valida tehnika lahtri klassifikaatorist vastav nimetus
formaat - valida formaadi liigi klassifikaatorist formaadi liigi ja seejärel järgmisest klassifikaatorist formaadi liigile vastava formaadi
mõõtmed - valida klassifikaatorist mõõdu liik ja seejärel järgmisest klassifikaatorist vastav mõõtühik
väärtus - sisestades vabatekstilahtritesse "Väärtus alates" ja "Väärtus kuni" otsitava objekti väärtused
värvus - valida värvuse lahtri klassifikaatorist vastav nimetus
Seisukorra ja eritingimuste andmed
Antud väljad võimldavad otsida objekte nende seisukorraga seotud parameetrite järgi.
Otsingus on võimalik sisestada objekti erinevad seisukorraga seonduvad parameetrid:
seisund - valida klassifikaatorist vastav seisukord
kahjustused - sisestades kahjustuse kohta info vabatekstilahtrisse
kahjustused - valida klassifikaatorist vastav seisukord
Nii eksponeerimise tingimused, käsitsemise tingimused kui ka säilitamise tingimused puhul, valida vastav märkeruut "Jah" ja/või "Ei". Süsteem määrab vaikimisi mõlemad märkeruudud valituna ja märgistamata.
Märgid ja tekstid objektil
Antud väljad võimaldavad otsida objekte nendel olevate tekstide ja märkide kaudu. Otsinguid on võimalik teha kasutades välju eraldiseisvalt või koos.
teksti või märgi liik - valida klassifikaatorist kolme klassifikaatori vahel. Vaikimisi otsib süsteem kõigi klassifikaatorite vahel, kuid võimalik on valida ka ainult üks klassifikaator
sümboolika kirjeldus - vabatekstiväli, mis otsib sõna või sõnaosa kaudu üle kõigi objektide. NB! Hetkel on antud väljade juurde lisatud ka vabatekstiväljad, mida kasutati küll MuIS1, kuid MuIS2 enam mitte. Seetõttu toimib siinkohal otsing ka teiste kinni minevate vabatekstiväljade kaudu.
teksti keel - saab valida klassifikaatorist keele juhul, kui teksti või märgi liik on valitud Tekst objektil
Sündmused
Sündmuste otsing võimaldab leida objekte nende kultuuriloolise asetuse järgi.
Sündmuse liik - valida klassifikaatorist teemasündmuse liik. Siinkohal saab valida ka mitu teemasündmuse klassifikaatorit. Mitme klassifikaatori kasutamisel otsing kitseneb.
Sündmuse kommentaar - vabatekstiväli, mis otsib sõna või sõnaosa kaudu üle kõigi objektide.
Sündmuse toimumiskoht - vabatekstiväli, mis otsib sõna või sõnaosa kaudu üle kõigi objektide. Antud väli kasutab otsimisel teemasündmuse vabatekstivälja “Toimumise kommentaar”, kehtiva asukoha välju “Aadress” ning “Asukoha kommentaar”; ajaloolise asukoha väljad “Asukoha kirjeldus“ ning “Asukoht sõnastikust” ning mõlema Vabatekstilise asukoha väljalt “Asukoha kirjeldus”.
Osaleja - tekstiväli, mis otsib objektiga seotud administratiivseid kui ka ajaloolisi osalejaid.
Osaleja liik - võimalik täpsustada klassifikaatori kaudu objektiga seotud osaleja rolli.
Sündmuse toimumisaeg
Soovi korral saab otsida museaali temaatilise sündmuste seast tehes kalendrivahemiku või ajastu klassifikaatorist vastava valiku. Soovi korral saab märgistada märkeruudu "eKr".
Kalendris aasta sisestamisel kuvatakse otsingutulemustes nii vastav aasta kui ka vastavat aastat sisaldavad ajavahemikud.
Seosed ja viited
Antud otsing võimaldab leida objekte, millel on määratud seos teiste objektidega või märgitud viide süsteemivälisele allikale.
Seosobjekt
Võimalik on otsida objekte märkides linnuke vastavasse Jah või Ei lahtrisse. Vaikimisi on märgitud mõlemad lahtrid ehk süsteem otsib mõlema parameetri järgi.
Märkides linnukese Jah lahtris, aktiveerub otsinguväli “Seose” liik ning otsingut saab kitsendada vastava seose liigi järgi.
Kollektsiooni järgi otsides ei ole kohustuslik märkida linnukest seosobjekti olemasolu kohta. Antud otsinguväljal saab otsida objekte, millel on märgitud seos mõne teise kollektsiooniga. Siin saab otsida objekte ainult enda muuseumi kollektsioonide seoste järgi.
Viited välistele allikatele
Võimalik on otsida objekte märkides linnuke vastavasse Jah või Ei lahtrisse. Vaikimisi on märgitud mõlemad lahtrid ehk süsteem otsib mõlema parameetri järgi.
Märkides linnukese Jah lahtris, aktiveeruvad otsinguväljad “Viite liik” ja “Viite sisu”.
Viite liik otsib museaale, millel on viide:
Internetiallikale (infosüsteemile või veebilehele)
URL - link internetiaadressile
Embedded HTML - väline internetiviide HTML-formaadis
Välisele allikale
Ajalooline õiend - teave objekti üleandja, arhiivimoodustaja vms. tegevuse kohta, mis on aluseks objektide või materjali kujunemisel ning kirjeldamisel.
Arhiiviallikas - viide muuseumis, arhiivis, raamatukogus olevale arhiiviallikale, mis sisaldab kirjalikku teavet objekti või selle kirjeldamise aluseks oleva konteksti kohta.
Bibliograafia - viide raamatule, ajalehele vms. bibliograafilisele kirjele, mis sisaldab kirjalikku teavet objekti või selle kirjeldamise aluseks oleva konteksti kohta.
Lisaks on olemas vabatekstilahter “Viite sisu”, mis otsib sõna või sõnaosa järgi objektide vabatekstiväljalt “Viide”.
Kasutusõiguste andmed
Antud otsing võimaldab leida objekte nende kasutusõiguste ning -piirangute järgi.
Otsides võõra muuseumi objekte kasutusõiguste järgi ei ole võimalik otsida objekte isikuandmete kasutamise piirangu järgi. Lisaks ei ole võimalik otsida mitteavalikke objekte.
Otsingus on võimalik sisestada objekti erinevad kasutusõigustega seonduvad parameetrid:
Jah/ei märge kasutusõiguste piirangute kohta
Piirangu sisu - vabatekstiline väli, mis otsib sõna või sõnaosa väljalt “Isikuandmete avaldamise tingimused”
Alates ning Kuni - kalendriväli, mis otsib väljalt “Piirang kehtib kuni” !!! Kust võetakse ALATES. Kas alates eelregistreerimise kinnitamisest?
Nii autoriõiguste, varaliste õiguste, avalikustamise õiguste kui ka kasutusõiguste puhul valida vastav märkeruut "Jah" ja/või "Ei". Süsteem määrab vaikimisi mõlemad märkeruudud valituna ja märgistamata.
Enda muuseumi siseseslt otsida avalikke/mitteavalikke objekte, märgistades märkeruudu(d) "Objekt on avalik?"- Jah/Ei. Vaikimisi on mõlemad valitud (et otsiks üle kõigi väljade museaali õiguste andmekaitse info seast sobivat vastet) ja märgistamata (mõlemate märgistamine annab sama tulemuse). Mitteavalike objekte ei ole võimalik võõra muuseumi töötajakeskkonnast otsida.
Otsida kasutuspiiranguga teoseid, märgistades märkeruudu(d) "Kasutuspiiranguteta teosed"- Jah/Ei. Vaikimisi on mõlemad valitud (et otsiks kõigi objektide seast) ja märgistamata (mõlemate märgistamine annab sama tulemuse). Vabaks kasutuseks olevad teosed ei ole autoriõigustega kaitstud, nende autoriõigused on aegunud (sh public domain) või muuseumile on territoriaalse piiranguta üle antud kõik õigused.
Administratiivsed toimingud
Antud otsing võimaldab otsida objekte enda muuseumi administratiivsete sündmuste järgi. Kui valida otsitava muuseumina võõra muuseumi, siis administratiivsete toimingute järgi otsida ei saa.
Otsingusse saab lisada järgnevad parameetrid:
Administratiivse toimingu liik - valida klassifikaatorist administratiivse toimingu liik
Administratiivse toimingu number - sisestada vabatekstilahtrisse toimingu number
Administratiivse toimingu loomise kuupäev - valida Alates ja Kuni lahtritest otsitava kuupäevade vahemik
Toiminguga seotud osaleja - võimalik otsida nii ajalooliste kui ka administratiivsete osalejate seast
Osaleja roll toimingus - võimalik valida klassifikaatorist vastava rolli (üleandja, vastuvõtja, protokollija, komisjoni esimees või komisjoni liige)
Näituse nimi - võimalik sisestada vabatekstilahtrisse näituse nimi, otsitakse MuIS1-s olevate näituseaktide seast
Objekti andmete muutmise aeg - valida Alates ja Kuni lahtritest otsitava kuupäevade vahemik
Objektide otsingutulemuste vaade
Pärast otsinguparameetrite seadmist avanevad tulemused ikoonile vajutades. Enda muuseumi otsingu puhul sõltub kuvatud otsingutulemused objekti kirjeldusastmest ning sisestatud andmete hulgas. Võõra muuseumi objekti otsingus ei ole tulemustes näha mitteavalikke andmevälju.
Otsitulemuste vaatel kuvatakse leitud vastete arv. Objektid kuvatakse standardse andmetabeli kujul ning sorteeritakse olulisuse järgi (täpsemad vasted on eespool). Vaikimisi kuvatakse tabelis 10 rida, kuid võimalik on valida rippmenüüst tabelis kuvamiseks 10, 20, 50 või 100, 500 või 1000 rida.
Paremal päises asub ikoon, mis kuvab orientiirina kasutatavad otsinguparameetrid.
Otsinguparameetrite muutmiseks/ uue otsingu tegemiseks on võimalik minna tagasi vajutades ikoonile, mis viib tagasi vastavalt Lihtotsingu või Detailotsingu vaatele.