5.3.8 Avaandmete avalikustamine
Üldine taust
Põhiseadus paneb avaliku sektori asutustele kohustuse teha avaliku sektori teave kättesaadavaks. Üldkasutatava, sh avaliku (sektori) teabe saamise ja levitamise vabadust võib piirata üksnes seaduse alusel, näiteks turvalisuse ja eraelu kaitse huvides.
Eesti avaliku teabe seadus (AvTS) sätestab avalikule teabele juurdepääsu võimaldamise põhimõtted, selle taaskasutamise tingimused, korra ja viisid. Sisuliselt nõuab AvTS, et kasutamise ja levitamise piiranguteta avalik teave, sealhulgas andmekogudesse kogutud andmed oleks avalikustatud. AvTSi viimaste muudatuste kohaselt hõlmab teabele juurdepääs ka õigust seda teavet taaskasutada.
Avaandmeteks ei loeta juurdepääsupiiranguga isikuandmeid ja andmeid, mille levik on seadusega piiratud. Avaandmed on:
- kättesaadavad tasuta kõigile isikutele mistahes kasutuseesmärgil,
- digitaalsed, masinloetavad ja ristkasutatavad teiste andmetega,
- litsentseeritud kitsendusteta kasutamiseks ja edasilevitamiseks.
Lisaks AvTSile on Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2010/64/EL, 20. oktoober 2010 öeldud, et liikmesriigid peaksid hõlbustama juurdepääsu riigisisestele õigustõlkijate ja -tõlkide andmebaasidele, juhul kui sellised andmebaasid on olemas. Sellega seoses tuleks erilist tähelepanu pöörata eesmärgile võimaldada juurdepääs tõlkekeskkonna õigustõlkide nimistule avaandmete portaali kaudu.
Tõlkekeskkonna avaandmed
Avaliku teabe seaduse (AvTS) § 28 lõike 1 punkti 30 kohaselt on teabevaldaja kohustatud avalikustama andmekogudes sisalduvad andmed, millele ei ole kehtestatud juurdepääsupiirangut. AvTS § 29 lõike 4 kohaselt peab käesoleva seaduse § 28 lõike 1 punktis 30 kirjeldatud teave olema avalikustatud masinloetaval kujul ning olema tervikliku andmekogumina allalaaditav teabevärava kaudu.
Tõlkekeskkonna andmekoosseisuks on tõlketeenusega seotud andmed - tõlkemälud, tõlketellimused, tõlketeenuse osutamisega seotud statistika, tõlkijate andmed, tellijate andmed jne. Kõiki neid andmeid ei saa avaandmetena käsitleda, kuna paljudel andmetel on juurdepääsupiirang.
Avalikustada tuleb vähemalt järgmised andmed:
- Õigustõlkide nimistu
- Avalik tõlkemälu
- Asutuste andmed, kes tõlkeplatvormi kasutavad
- Statistika
- palju lehekülgi on aastas/kokku tõlgitud
- palju lehekülgi on aastas/kvartalis tõlgitud erinevate keelesuundade lõikes
- palju lehekülgi on aastas/kvartalis tõlgitud erinevate asutuste lõikes
Andmete uuendamise sagedus sõltub asutuste töökorraldusest. Esialgu tuleb arvestada, et andmete uuendamine toimub järgnevalt:
Andmed | Uuendamise sagedus |
---|---|
Õigustõlkide nimistu | Kord aastas |
Asutuste andmed, kes tõlkeplatvormi kasutavad | Kord aastas |
Avalik tõlkemälu | Kord kvartalis |
Statistika | Kord kvartalis |
Avaandmete kättesaadavaks tegemise viis ja koht
Avaandmete avaldamiseks luuakse tõlkekeskkonnas avaandmete moodul, mille eesmärk on perioodiliselt värskendada avaandmeteks kategoriseeritud andmeid ning teha need kättesaadavaks laiemale publikule avaandmete portaali kaudu.
Detailsemalt on avaandmete avaldamise viis kirjeldatud arhitektuuri analüüsis peatükis 3.3.9. Avaandmete eksportimise moodul.